Zpět na Mámův svět

Krátké pojednání o software

Stejně důležité jako počítač jsou programy. O tom jestli něco uděláte rozhoduje to, co běží, většinou víc než to, na čem to běží.

Počítače mají jednu fantastickou vlastnost. Nikomu z nás se asi nikdy nepoštěstí bydlet ve stejném baráku jako Bill Gates, ale počítač, který má dnes Bill Gates, můžeme mít za čtyři roky docela snadno a programy, které tam pouští můžete mít už dnes (když je ukradnete, což není zase takový problém).


Dopředu varuji, že žádné z linků nepovedou na warez, protože krást se nemá. Kromě krádeží má warez ještě jednu nevýhodu a to, že svádí lidi k používání stále nových a nových programů (jsou "zadarmo"), čímž porušují první zákon používání počítačů:

Na jednu věc používej stále jeden program a nauč se ho pořádně!
Což znamená jenom to, že používat tři různé textové editory je sice hezké, ale daleko hezčí používat jenom jeden, ale pořádně. Normální uživatelé (s výjimkou špičkových profesionálů) totiž využívají pouze desetinu toho, co takový program umí (většina z nich je totiž ve vývoji kolem deseti let a tak mají spousty funkcí, které dokáží práci hodně zrychlit) a proto člověk perfektně ovládající horší program je efektivnější než člověk normálně ovládající lepší program (je to jako s hraním na hudební nástroj nebo se sportem).

Druhý zákon zní:

Na každou práci používej programy, které jsou na ní určeny, i když to jiný také trochu umí.
Sem patří takové zoufalství jako psaní matematických rovnic v Paintbrushi nebo tvorba html ve Wordu. Obojí je naprostý nesmysl (i když to samozřejmě jde) stejně jako šroubování šroubů nožem.

Podle mě ideální postup při práci na počítači je:

  1. Zjistím, co budu potřebovat dělat.
  2. Vyberu program, který je k této činnosti určen (kvůli pravidlu 1 není třeba si zase až tak lámat hlavu jestli je to ten nejlepší).
  3. Nějakou dobu s ním pracuju a ve chvíli, kdy už dobře rozumím jeho smyslu a funkci, pročtu pořádně On-line help nebo manuál. (Najdete při tom spoustu vylepšení vylepšení, která budete schopni ocenit, právě kvůli tomu, že už program nějakou dobu používáte).

Pokud nechcete krást máte v podstatě dvě možnosti: nainstalovat Linux nebo koupit Windows.

Linux

Linux má jednu hlavní nevýhodu a tou je fakt rozšířenosti Microsoftu. Všichni kolem Vás (pokud nepracujete na VŠ) pracujou na Windows a spolužít s nimi je těžké (však se o to taky Microsoft usilovně snaží). Pokud potřebujete sdílet dokumenty jinak než jako html nebo rtf, nezbude Vám nic asi jiného než Windows používat taky.

Hlavní výhody má Linux dvě: jednak se můžete vrtat ve zdrojácích a hlavně normální instalační CD neobsahuje jenom Linux, ale v podstatě všechny programy, které pro využití počítače potřebujete. U Windows získáte jenom operační systém, který sám bez dalších programů neumí skoro nic.

Instalační CD na jednu z distribucí Linuxu (Red Hat) se dají stáhnout například tady.


Windows

Pokud budete normální a chcete pracovat na Windows, měli byste kromě nich koupit ještě spoustu dalších programů, bez nichž je Vám počítač k ničemu. Všechny potřebné programy můžete samozřejmě snadno ukrást, ale pokud je budete potřebovat používat oficiálně, budete si je muset koupit (což například u MS Office znamená minimálně 15 000, u Photoshopu už 30 000 Kč), nebo přejít na jiné (čímž se ovšem prohřešujete pro prvnímu zákonu a ztratíte velkou část toho, co jste se naučili při používání programu kradeného).

Naštěstí lze v dnešní době skoro všechny programy získat i zadarmo nebo vyložený pakatel. Následující stránka je seznamem základních programů, které asi bude v nějaké míře používat každý.


Browser (Weobovský prohlížeč)

Tady je situace nejednodušší a výběr největší díky tomu, že Microsoft zaspal dobu a aby získal v této oblasti dominantní postavení musel dávat svůj prohlížeč zdarma (takže ho museli dávat zdarma všichni).

Všichni určitě máte Microsoft Explorer (bez toho už ani Windows nedávají), nejnovější verze je 5.01. Není to špatný program (je poměrně rychlý a příliš nepadá) a vzhledem k tomu, že podporuje mnoho nestandardního html kódu a různých „vylepšení“, které jiné prohlížeče nepodporují (Microsoft samozřejmě podporuje vznik stránek, které právě tyto speciality využívají a nejdou prohlížet jinak) a je dnes zdaleka nejrozšířenějších (takže i zmiňované nepřátelské stránky může většina lidí zobrazit), ho budete potřebovat i vy, takže je lepší ho nemazat (ještě navíc to windows snášejí velice špatně). Na druhou stranu nemá skoro nic navíc (hlavně neobsahuje žádné funkce, které se dají použít v boji proti reklamám).

Mozilla je prohlížeč stavěný v rámci OpenSource na bázi dřívějšího Netscapu. Je samozřejmě zadarmo (včetně zdrojáků), v současnosti ve verzi 0.9.2 (rychle ale přibývají další), bohužel zatím není zcela bez chyb a rychlostí taky neoplývá. Na druhou stranu obsahuje wisiwig html editor, který umožňuje tvořit snesitelné stránky i lidem, kteří o html nic nevědí a emailového klienta. Navíc má fantastickou funkci, která umožňuje zakázat stahování obrázků (většinou reklamních banerů) z určitých serverů. Osobně věřím, že časem bude nejlepší.

Zatím nejlepší ze všech je Opera . Dnes už je taky zadarmo (pokud strpíte proužek s reklamou). Je rychlá, malá, hodně konfigurovatelná a má dvě vynikající funkce – tlačítko, kterým můžete ihned zapnout nebo vypnou zobrazování obrázků (pokud se stránka natahuje pomalu, můžete ušetřit spoustu času) a možnost zakázat, dokumentům tvořit nová okna (zejména ty malý reklamní otrapy, kteří se tam často sami otvírají).


Kancelářský software (textový a tabulkový procesor)

Standardem je určitě MS Office. Já sám jsem vyrůstal na Ami Pro od Lotusu a tak jsem si koupil Lotus SmartSuite 96 CZ (což je něco jako Office ale od jiné firmy a za daleko méně peněz). Po čtyřech letech mě ale neustálé konverze přestaly bavit (navíc podpořené nemožností programovat aplikace ve Visual Basicu a faktem, že všude v práci jsem s MS Office stejně pracovat musel) a přešel jsem na MS Office 2000.

Pro lidi, kteří ho nemohou dostat zadarmo, budou využívat jen základní funkce (například nebudou programovat ve VB) a těch 15 000 je pro ně hodně peněz, je to však MS Office zbytečný. Pro jejich potřeby zcela postačí office od T602 - PC Suite 2001 , který na normální práci stačí, exporty do a z Microsoftích má docela zvládnutý a je zcela zadarmo (viz. první pravidlo: pokud dobře ovládnete WinText602 budete daleko lepší a rychlejší než 95% lidí, kteří používají Word 2000).


Správce souborů

Patřím k zásadním odpůrcům zoufalosti nazývané Explorer, kterou bych podle MS měl používat k udržování pořádku na disku počítače. Protože udržování pořádku na disku patří mezi nejtěžší, ale taky nejdůležitější věci při práci na počítači je pro mě správce souborů nepostradatelnou věci. Osobně používám Servant Salamander , což je český program stojící snesitelných 800 Kč, navíc obsahuje pluginy na většinu používaných komprimovacích programů s jejichž pomocí můžete přistupovat k zkomprimovaným souborů jako k adresářům, prohlížeč obrázků a slíbili i ftp. Salamander stará verze 1.52 je volně přístupný jako freeware (tedy zdarma) a umí toho taky docela dost.

Dalším podobný programem, který se dá pořídit i zadarmo je Windows Navigator.


Mail

Mailuje každý kdo má internet a spousta lidí má internet jenom kvůli mailování. Vyrůstal jsem s Pegasus mailem , který existuje jako freeware i pro Windows (teď se čeká na novou verzi) a má jedinou chybu, že nepracuje dobře s interpunkcí (což má hlubší důvodu, které je zbytečné vysvětlovat) takže maily s háčkama a čárkama se mi čtou blbě. Všechno ostatní umí. Dalších možností jak mailovat zadarmo je spousta umí to: Mozilla, Opera i Outlook Expres, který je součástí všech Windows.


2D grafika – vektorová

Pokud Vám slovo vektorová grafika nic neříká, vězte, že se jedná o programy na kterých se kreslí obrázky složené z čar, technické výkresy a dají se na nich dělat i plakáty, brožurky. Typickým představitelem je Corel Draw, který zdarmo bohužel rozhodně není (Na druhou stranu s ním dostanete skoro celé DTP studio).

Cenově přijatelnější je poměrně dobrý český program Zoner Callisto, nyní ve verzi 4. Solidní freewarový program tohoto typu neznám.


2D grafika – bitmapová

To jsou všechny ty hezké nápisy na internetových stránkách (například ty moje obláčky). Tady vládne Adobe Photoshop, což je ovšem profesionální program (nebo umělecký nástroj podle toho kdo s ním dělá), který se můžete učit celý život a stojí 30 000. Což je pro neprofesionály zbytečně moc, zvlášť když existuje program sice ne tak dobrý, ale velice šikovný a normálním lidem zcela dostačující a to Gimp (opět je zadarmo) . Původně je vyvíjen pro Linux , ale existuje i verze pro Windows (i když trochu padavější, pracovat se s ní dá, jako třeba s wordem), se kterou v pohodě uděláte vše, co běžně vidíte na Internetu.


Přehrávač multimédií

Naprostou většinu běžných formátů přehraje jeden z trojice programů Windows Media Player (Obsažen ve Windows, update zdarma u Microsoftů ), RealMedia Player (nainstaluje se Vám s Netscapem, jinak zde) a Apple QuickTime .

Pokud chcete poslouchat MP3 (které přehraje i Windows Media Player) stáhněte si WinAmp, který poskytuje přece jenom větší pohodlí (Navíc je to klasika a opět zadarmo).


Prohlížeč obrázků

I v této kategorii existuje poměrně šikovný freewarový program a to IrfantView.


Tím přehlídka nejběžnějšího software končí. Samozřejmě je možné instalovat stovky dalších programů, ale většinou je to ztráta času. Alepoň u programů platí, že "méně někdy znamená více".

Pokud Vám přijde, že tady něco chybí, dejte mi vědět, rád to přidám.

Poslední změna 16.7.2001